Project Wadi Attir

תפריט

פרוייקט ואדי עתיר הוא יוזמה פורצת דרך של הקהילה הבדואית בנגב המדברי. הפרוייקט מציע גישה כוללנית לחקלאות מדברית בת-קיימא שמשלבת ערכים, ידע, ונסיון בדואיים מסורתיים עם מדע מודרני וטכנולוגיות חדשניות.

מייסודן של המעבדה הבינלאומית לקיימות, מלכ"ר המבוסס בארה"ב, והמועצה המקומית חורה, עיירה בדואית מקומית, הפרוייקט מיישם עקרונות קיימות כוללניות שפותחו על ידי המעבדה. גישת הפרוייקט לפיתוח בר-קיימא בסביבה צחיחה תקפה, וניתן להעתיק אותה בארץ ובאזורים מדבריים נוספים בעולם.

ליבת הפרוייקט כוללת חקלאות אורגנית עם ענפים שונים: גידול בעלי חיים וייצור מוצרי חלב, גידול צמחי מרפא ופיתוח קו מוצרי בריאות וקוסמטיקה, וחידוש הגידול של ירקות מקומיים מזינים. הפרוייקט כולל גם מרכז מבקרים, הכשרה, וחינוך .כמרכז חינוכי אזורי, פרוייקט ואדי עתיר שם דגש על אקולוגיה, חדשנות בת-קיימא, ויזמות. אתר הפרוייקט נתמך על ידי תשתית משולבת של טכנולוגיות ירוקות: השבחת הקרקע, הפקת אנרגיה סולארית וייצור ביו-גז, ייצור קומפוסט מפסולת אורגנית, ניהול השקייה מתקדם, וטיפול ומיחזור שפכין.

הפרוייקט זוכה לתמיכה מקואליציה רחבה וייחודית של משרדים וגורמים ממשלתיים בהובלת משרד החקלאות ופיתוח הכפר, ובשיתוף המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המעוטים במשרד ראש הממשלה, והרשות לפיתוח ושיכון של הבדואים בנגב. כמו כן, תומכים בפרוייקט ואדי עתיר חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הקרן הקיימת לישראל בארה"ב, מלכ"רים מקומיים וקיבוצים, תאגידים עסקיים, קרנות, ותורמים פילנתרופים.

לרשימת התורמים המלאה, יש ללחוץ כאן.

הצוות

ד"ר מיכאל בן-אלי
מייסד המעבדה לקיימות

לפני הקמת המעבדה, ד"ר מיכאל בן-אלי עבד כיועץ בינלאומי לניהול, והיה חלוץ בפיתוח ויישום חשיבה מערכתית וקיברנטיקה בניהול ארגונים. במשך השנים, הוא עבד על סוגיות של גיבוש אסטרטגיה במקומות רבים בעולם ובסביבות מוסדיות מגוונות, מחברות היי-טק קטנות ועד תאגידים רב-לאומיים, מפעלי ייצור, מוסדות פיננסים, ארגוני חינוך ובריאות, גופים ממשלתיים, מלכ"רים, וארגונים רב-לאומיים בינלאומיים. בשנים האחרונות הוא מתמקד בעיקר בסוגיות הקשורות לקיימות ופיתוח בר-קיימא. הוא פיתח מסמך פורץ-דרך, "חמשה עקרונות יסוד של קיימות," ופועל לעודד מנהיגים עסקיים, ממשלתיים, וקהילתיים, וכן מנהיגים צעירים לקדם מעבר,בדרכי שלום, לעתיד בר-קיימא. ד"ר בן-אלי הינו בוגר אגודת האדריכלות בלונדון, וקיבל דוקטורט מהמכון לקיברנטיקה של אוניברסיאת ברונל, תחת הנחייתו של גורדון פאסק. הוא עבד בשיתוף פעולה הדוק עם באקמינסטר פולר בחקירת מערכות בנייה מתקדמות, ונושאים הקשורים לניהול טכנולוגיה ומשאבי העולם לטובת כולם.

ד"ר מוחמד אלנבארי
ראש מועצה מקומית חורה, חבר מייסד ויו"ר-עמית של הועד המנהל של פרוייקט ואדי עתיר

ד"ר מוחמד אלנבארי, ראש המועצה המקומית חורה, הינו חבר מייסד של קואופרטיב ואדי עתיר. הוא משמש ראש מועצת חורה, עיר בדואית, מאז 2004. יחד עם ד"ר מיכאל בן-אלי, ראש המעבדה לקיימות, הוא מוביל את פיתוח הפרוייקט. למוחמד דוקטורט בכימיה אורגנית מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב, והוא מביא איתו נסיון רב במגזר הפרטי, בפרט בתעשיית הפארמה. הוא נציג של דור חדש של מנהיגים בקהילה הבדואית, והיה איש מפתח בבניית היחסים של הפרוייקט עם משרדי ממשלה שונים בישראל. כמדען, מנהיג ציבור, ובעל חזון, מטרתו היא להגשים מודל חדש וחדשני לשיפור חיי הבדואים בנגב.

לינה אלעטאונה
מנכ''ל

לינה אלעטאונה – מנהלת תפעול, פרוייקט ואדי עתיר

לינה אלעטאונה היא מהנדסת כימיה ובעלת תואר שני בהנדסת תעשייה וניהול מהמכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון.   לינה הצטרפה לפרוייקט ואדי עתיר בפברואר 2016 כמנהלת תפעול והיא אחראית על שיפור המבנה ונוהלי העבודה בארגון.

גאדיר האני
מרכזת אדמיניסטרטיבית ומנהלת המחלבה, חברה מייסדת בקואפרטיב ואדי עתיר

גאדיר האני הינה חברה מייסדת בקואפרטיב ואדי עתיר ומשמשת כמרכזת אדמיניסטרטיבית של הפרוייקט. היא אחראית על הקשר עם השותפים ובעלי העניין הרבים של הפרוייקט, ומטפלת בכל הטפסים והניירות הממשלתיים הקשורים בפרוייקט המורכב מאד. גאדיר עבדה בעבר בארגון אג'יק כמתאמת פרוייקטים להעצמת נשים.

אריאל אנג'ל
מנהלת תפעול, המעבדה לקיימות

אריאל הינה אמנית, סופרת, יזמית, ופעילת סביבה. היא החלה את דרכה כמנהלת בשתי עמותות בניו יורק העוסקות באמנות, אולם רצונה העז לטייל בעולם ועניינה הרב באמנות משכו אותה למספר יוזמות קהילתיות, ביניהן שנה כאמנית אורחת במרכז התרבות והפרוייקט להתחשדות עירונית בדרום קרוליינה, ופרק זמן בנפאל בחסות העמותה הישראלית, תבל בצדק. שם היא אירגנה תוכניות לנשים מקומיות במשך היום ושמעה הרצאות על פיתוח בר-קיימא בערב. אריאל מאמינה כי חייבים לפעול עכשיו נגד שינוי האקלים והתמוטטות הסביבה. על כן, היא שמחה מאד לעבוד עם ד"ר מיכאל בן-אלי על היוזמות הרבות של המעבדה לקיימות. לאריאל תואר ראשון באמנות פלסטית ותואר שני בכתיבה יוצרת.

עלי אלהוואשלה
מנהל צמחי מרפא, חבר מייסד של פרוייקט ואדי עתיר

עלי אלהוואשלה מוכר בקרב הקהילה הבדואית כמומחה בצמחי המרפא של הנגב. הוא הקדיש את חייו לחקר תכונות הצמחים והשימושים בהם. עלי סיים קורס בחקלאות אורגנית והוא עסוק מאד בגידול והכנת שתילים לפרוייקט.

עמרן עמארני
מנהל מרכז מבקרים, הכשרה, וחינוך, פרוייקט ואדי עתיר

עמרן עמארני הוע בעל תואר אקדמי במדעי הסביבה ממכללת סמינר הקיבוצים בתל אביב. במהלך לימודיו, הוא נבחר לייצג את המכללה במכון מופ"ת, מרכז ארצי למחקר ופיתוח של תוכניות להכשרת מורים והוראה במכללות. הוא קיבל תואר מוסמך במדעי אקולוגיה וסביבה מאוניברסיטת תל אביב. הוא גם השלים לימודי המשך בניהול מערכות תקשורת ואבטחת מידע במכללת אורט כפר סבא, קורסים בכלכלה באוניברסיטת בן-גוריון, ובמכללה למנהל בראשון לציון. עמרן עבד כמרכז תוכניות חינוכיות במועצה לארץ ישראל היפה ותעמותת תפוח בתל אביב. הוא התנדב בפרוייקטים שונים העוסקים בפיתוח מנהיגות בקרב נוער מרקעים שונים: JITLI, החממה האקולוגית לדו-קיום בקיבוץ עין שמר, ושגרירי שלום. בכל המסגרות הללו הוא פיתח תוכניות הכשרה, הדריך קבוצות תלמידים, והנחה סדנאות גישור בין סטודנטים מתרבויות שונות. לאחרונה הוא עבד כמורה לביולוגיה בב"ס התיכון דר אלקאלם ברהט. הוא גר עם אישתו בכפר מיסר.

סבאח ג'אבר אלעטאונה (אום עטיה)

סבאח ג'אבר אלעטאונה (אום עטיה), עובדת המחלבה, פרוייקט ואדי עתיר

אום עטיה, אם לשלושה ילדים, מחורה, עובדת במחלבה מאז הקמתה.  היא בעלת הכשרה מקצועית בייצור גבינות ומייצרת מוצרי חלב ביתיים מאז היתה ילדה.  אום עטיה הינה חברת צוות חרוצה ומסורה, ומכניסה את נשמתה לתוך כל הגבינות.  היא שמחה מאד להיות חלק מהפרוייקט ורואה בו את ביתה השני.

נהיד אבו שארב

נהיד אבו שארב – מנהלת חשבונות, פרוייקט ואדי עתיר

נהיד עובדת בהנהלת החשבונות של פרוייקט ואדי עתיר מדצמבר 2015 ואחראית על המעקב על תקציב הפרוייקט.  היא למדה הנהלת חשבונות במכללת אתגר בבאר שבע ב – 2010, וקיבלה תעודה בניהול מערכות משרדיות ב – 2012.  היא עבדה כמנהלת חשבונות במספר חברות, לרבות במחלבה, והיא שמחה להביא את נסיונה לפרוייקט ואדי עתיר.  נהיד מתגוררת בחורה עם בעלה וחמשת ילדיהם.

יוניס נבארי
חבר מייסד בפרוייקט ואדי עתיר

יוניס נבארי הינו חבר מייסד בקואופרטיב ואדי עתיר ומשמש כמנהל הפרוייקט. אב לשישה, יוניס הוא נצר לדורות של רועים מסורתיים ועבר להתגורר בחורה לפני 15 שנה. יוניס, יזם מטבעו, סיים קורס אינטנסיבי בחקלאות אורגנית מטעם משרד החקלאות. יש לו תואר אקדמי במנהל ציבורי מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא עמית בעמיתי הנגב למען החברה, חבר בפורום מנהיגי הנגב, וחבר בפורום רמון לחשיבה אסטרטגית במרכז ג'ו אלון. הוא נציג הציבור במועצה המקומית חורה, פעיל חברתי, ומתנדב במספר יוזמות חברתיות-כלכליות בקהילה הבדואית.

מרים אבו רקייק
חברה מייסדת בפרוייקט ואדי עתיר

מרים אבו רקייק קיבלה תואר במנהל עסקים ושיווק באנגליה ואחר כך השיקה בהצלחה קו מוצרים לטיפול בעור, מוצרי טיפוח הגוף, ותוספות בריאות. היא בין קומץ הנשים הבדואיות היזמיות בנגב אשר מצליחות אודות לאומץ ודביקות, על אף המכשולים התרבותיים והכלכליים הרבים בדרכן.

שחדה אבו סבייט
חבר מייסד בפרוייקט ואדי עתיר

שחדה אבו סבייט הנו בוגר המכללה האקדמית תל אביב-יפו ובעל תעודה בניהול חינוכי מהמכללה האקדמית קיי. שחדה הוא מחנך בדואי מוערך ובעבר ניהל את ביה"ס מוסטקבאל – בית ספר העתיד – בכפר אבו טיול. לאחרונה הוא יצא לגמלאות אחרי 35 שנים של מנהיגות חינוכית. שחדה, שהוא גם בעל נסיון רב בגידול כבשים ועזים, יפקח הן על מרכז ההכשרה, הדרכה, ומבקרים, והן על מיזם העדרים והמחלבה.

נאיפה אלנבארי
מנהלת תוכניות לנשים, חברה מייסדת בפרוייקט ואדי עתיר

נאיפה אלנבארי הינה בוגרת המכללה האקדמית לחינוך ע"ד דוד ילין בירושלים. אחרי קריירה של 22 שנים כמורה לעברית, נאיפה הצטרפה לפרוייקט ואדי עתיר כאחת החברים הראשונים. במשך עשר השנים האחרונות נאיפה עומדת בראש המועצה לקידום נשים במגזר הבדואי, והיא פעילה בקשרי הקהילה בחורה. נאיפה תתאם את השילוב של נשים בכל הפעולות של פרוייקט ואדי עתיר.

עטף אבו אג'ג'
מנהל כספים, חבר מייסד בפרוייקט ואדי עתיר

עטף אבו אג'ג' הינו מנהל פרוייקטים להעצמה כלכלית במכון אג'יק. הוא אחראי על פיתוח המבנה הקואפרטיבי של פרוייקט ואדי עתיר. עטף בחן חלופות וגישות שונות לארגון קואפרטיבי יעיל ונפגש עם יועצים בקשר להייתכנות הכלכלית של הפרוייקט. הוא פעיל מאד למען העצמה כלכלית של הבדואים בנגב וזכה לאחרונה למלגה מפרוייקט ואדי עתיר כדי ללמוד בתוכנית לבכירים לתואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא הבדואי הראשון מהנגב להתקבל לתוכנית יוקרתית זאת והוא סיים אותה בהצטיינות.

איברהים אלעטרש
חבר צוות העדרים, חבר מייסד של פרוייקט ואדי עתיר

איברהים אלעטרש הוא רועה צאן בדואי מסורתי, נצר למשפחה של רועי צאן במשך מאות שנים. איברהים מתגורר במאהל ביישוב הבלתי מוכר של שבט אלעטרש, דרומית לבאר שבע, והוא מנהיג באגודת מגדלי צאן של הכפרים הבלתי מוכרים. איברהים הינו חבר נלווה בקואפרטיב ואדי עתיר.

ד"ר סטפאן ליו
מדען וחוקר באוניברסיטת בן-גוריון, מיזם שיקום המערכת האקולוגית, פרוייקט ואדי עתיר

סטפאן ליו הינו מדען בסגל של המכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין בשדה בוקר של אונירסיטת בן-גוריון בנגב, ומייסד פרוייקט ליו-סלע. הוא קיבל את הדוקטורט בביו-כימיה במכונים לכימיה בברן שבשוייץ. נושאי המחקר שלו כוללים התחממות כדור הארץ, ייעור וניהול בר-קיימא של הביוספרה, ניהול בר-קיימא של שטחים צחיחים וצמחי מרפא, ביולוגיה של התא וביולוגיה מולקולרית, ביו-טכנולוגיה של אצות זעירות למען מוצרים בעלי ערך מוסף גבוה וייצור של דלקים ביולוגיים, וניתוחים של קיימות של מערכות ייצור אגרו-ביולוגיות ופרמהקלצ'ר מורכבות ומשולבות. בפרוייקט ליו-סלע הוא חוקר חקלאות המשמרת משאבים, הערכת גיוון ביולוגי, והשבחת קרקע. הוא פרסם מאמרים רבים, ביניהם "חקלאות מדברית של הבדואים בנגב: פוטנציאל לפיתוח חברתי-כלכלי ושיקום אקולוגי" (Management of Environmental Quality, 2009). במסגרת פרוייקט ואדי עתיר, סטפאן עובד על השבחת קרקע ומיזם המכוורות.

ד"ר עמית גרוס
וחוקר באוניברסיטת בן-גוריון, ביו-גז ושפכין, פרוייקט ואדי עתיר

ד"ר עמית גרוס הוא פרופסור במחלקה להידרולוגיה סביבתית ומיקרו-ביולוגיה במכון צוקרברג לחקר המים, מכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין, של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. נושאי מחקרו כוללים טיפול ושימוש יעיל במים שוליים, טכניקות תיקון, והסיכונים הסביבתיים הקשורים ברפש ומקורות מים מזוהמם. הפעילות האקדמית כעת כוללת שימוש במים אפורים ומי שופכין להשקייה בחקלאות, פיתוח נהלים לניהול מי שופכין לשימוש חוזר יעיל ומיזעור הזיהום הסביבתי, שימוש יעיל במים מליחים בחקלאות מימית, וטיפול בשופכין מחקלאות מימית במערכות חקלאות מימית מעגליות. הוא חבר בועד העורכים של מספר כתבי עת מקצועיים בינלאומיים. הוא בוגר הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית וקיבל את הדוקטורט שלו מאוניברסיטת אוברן, שם גם לימד בפקולטה לחקלאות.

ד"ר יצחק מאיר
מדען וחוקר, בנייה ירוקה, פרוייקט ואדי עתיר

יצחק מאיר קיבל תואר ראשון ושני באדריכלות מהטכניון ואת הדוקטורט מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב. הוא הצטרף למכונים לחקר המדבר ע"ש יעקב בלאושטיין ב- 1986. הוא פרופסור ושימש בעבר בראש החוג לאדריכלות מדברית ותכנון ערים, והחוג לאדם במדבר בין השנים 2005-2010. הוא פרסם יותר ממאה מאמרים, דו"חות, פרקים בספרים, ואסופות, והוא מרבה להרצות בישראל ובאוניברסיטות בחו"ל. הוא משתת בעיצוב של פרוייקטים נסיוניים ומוכווני סביבה, כולל בניינים פרטיים וציבוריים, ומקבצי מבנים במדבר הישראלי. הוא יועץ למשרדי ממשלה, רשות מקרקעי ישראל, ומכון התקנים, ומוביל צוותים בין-תחומיים עם דגש על טכנולוגיות ירוקות ופיתוח בר-קיימא. הוא זכה לפרסים בינלאומיים רבים בשל עבודתו, ובשנת 2014 נבחר כאחד ממאה הישראלים המשפיעים ביותר של מדיניות בארץ עבור הפעילות החינוכית והקהילתית שלו, מחקרו, ומעורבותו בקידום אדריכלות ירוקה בת-קיימא.

ד"ר אור יוגב
מייסד ומכ"ל אוגווינד בע"מ, אנרגיית רוח וסולאר, פרוייקט ואדי עתיר

ד"ר אור יוגב הוא המייסד והמנכ"ל של אוגווינד בע"מ. הוא קיבל את הדוקטורט שלו בהנדסה מכאנית ומתמטיקה יישומית מהמכון הטכנולוגי של קליפורניה (CALTECH) ועבודת הדוקטורט שלו זכתה בפרס יוקרתי. עם סיום הלימודים, ד"ר יוגב הצטרף לחברת אי-סולאר ורכש נסיון מגוון ורב בתחום הטכנולוגיה התרמית-סולארית. בתחילה הוא שימש כמדען ראשי ולאחר מכן כראש קבוצת חקר-ביצועים. ד"ר יוגב פרסם ארבעה מאמרים ורשם שלושה פנטנטים. בימים אלה הוא עובד על יישום עקרונות אוגווינד לצורכי האנרגיה של פרוייקט ואדי עתיר.

שרון חפר-חייקין
אדריכלית נוף, פרוייקט ואדי עתיר

שרון הפר-צ'ייקין הינה אדריכלית נוף. היא בוגרת הטכניון בחיפה וחיה ועובדת בנגב. החברה שבבעלותה מבצעת בפרוייקטים ציבוריים שונים, כולל תכנון אזורי מגורים, פרוייקטים חינוכיים, ופרוייקטים של חללים פתוחים. עבודתה עוסקת ברצף תכנוני מבניית תוכניות-אב ועד לתכנון מפורט, לרבות תכנון צמחיה. היא מתכננת היום את הגינון בפרוייקט ואדי עתיר.

ד"ר שלמה קמחי
מהנדס סביבה, קומפוסט, פרוייקט ואדי עתיר

ד"ר שלמה קמחי מייעץ לפרוייקט ואדי עתיר בעיקר בתחומים של ייצור קומפוסט וטכנולוגיות של פירוק אנארובי. הוא בוגר הטכניון בהנדסת סביבה, שם הוא מרצה בכיר בנושאים של מי שופכין וטכנולוגיות לטיפול בפסולת מוצקה. במשך 15 השנים האחרונות, ד"ר קמחי לימד טכנולוגיות של טיפול בפסולת ביולוגית במכללת ברוידה להנדסה בכרמיאל. הוא מנהל מו"פ של אגודת הערים למען איכות סביבה ביחידה האזורית לסביבה של בית נטופה, ומעורב בפרוייקטים רבים של מיחזור פסולות מוצקה, טיפול במי שופכין, ואנרגיה מתחדשת. לצד עבודתו האקדמית, ד"ר קמחי מנהל חברה פרטית לייעוץ בטכנולוגיות סביבתיות. בין לקוחותיו: מכון הערבה ללימודי סביבה, משרד האנרגיה והמים, עיריות, רשויות מקומיות, חברות הנדסה, חוות חקלאיות, ומפעלי ייצור.

מוחמד אלנבארי
תחזוקת האתר, פרוייקט ואדי עתיר

מוחמד אלנבארי אחראי על תחזוקת האתר כולו, כולל שטחי החקלאות, תלוליות העפר, ומערכת ההשקייה. הוא אחראי גם על כל הנגרות, המסגרות, ואחזקת המבנים. מוחמד מעורב בפרוייקט מימיו הראשונים, והוא רואה בו לא רק מקום עבודה אלא חלק חשוב בחייו. מוחמד עבד כאיש תחזוקה במועצה המקומית מיתר וכקבלן נגרות עצמאי.

דני קולומבוס
נטפים, השקייה בטיפטוף, פרוייקט ואדי עתיר

דני קולומבוס הוא חבר קיבוץ חצרים ותיק ובעל נסיון רב בעבודות חקלאיות וניהול חקלאי. הוא בעל תואר באגרונומיה מהפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית, ועבד הרבה שנים בחברת ההשקייה, נטפים, כחבר בכיר במחלקה להנדסה ועיצוב, בתכנון מערכות מים והשקייה בישראל ובחו"ל. כחבר בצוות העיצוב של ואדי עתיר, דני תכנן את מערכות המים וההשקייה של פרוייקט ואדי עתיר.

שי זאודרר
מעצב גרפי, צוות הפיתוח העסקי, פרוייקט ואדי עתיר

שי זאודרר הוא בוגר בה"ס לאמנויות חזותיות בניו יורק. שי מילא תפקידי ניהול במשרדים לעיצוב גרפי ומשרדי פרסום הן בארה"ב והן בישראל. הוא גם מרצה בתחום המדיה ואסטרטגיות עיצוב – לאחרונה באוניברסיטת בן-גוריון. לשי נסיון עשיר בתחומי דפוס, מולטי-מדיה, וידיאו, אריזות, מיתוג, ואינטרנט.

מנחם אופיר
צוות בנייה ירוקה, פרוייקט ואדי עתיר

מנחם אופיר הוא בעל תואר הנדסאי אדריכלות ופועל בתחום יותר מ-25 שנים. בשנת 1999, הוא הצטרף למחלקה לאדריכלות מדברית ותכנון ערים, ולמחלקה לאדם במדבר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ומתאם את התהליכים הטכניים והמשפטיים של פרוייקטים של תכנון ועיצוב של המחלקה.

מיכל ברק
צוות בנייה ירוקה, פרוייקט ואדי עתיר

מיכל ברק הינה בעלת תואר הנדסאית אדריכלות מהמכללה הטכנולוגית של באר שבע. משנת 1987, היא חברה במחלקה לאדריכלות מדברית ותכנון ערים, ובמחלקה לאדם במדבר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב. היא שותפה בכל הפרוייקטים לעיצוב של המחלקה מאז.